Ideid hea filmi saamiseks ja selleks vajaliku video-operaatori leidmiseks


 Te tahate näha sisukaid ja hoogsaid videosalvestisi oma tähtsündmustest! Ei mitmetunniliste filmikroonika laadis monstrumitele, kus lohisevat pildirea lõppu ei jõua isegi asjaosalised ära oodata!

 1. Video jääb teile terveks eluks!

  Aeg lendab. Veel alles eile lausus Sinu laps oma esimesed sõnad, kui juba ta jagab Sinuga saladust oma esimesest armumisest või suudlusest. See oli alles üleeile, kui Sinu enda 15-aastasele sünnipäevale kogunesid need head sõbrad, keda juba nii ammu pole näinud. Ja seegi tundub olnud alles hiljuti, kui Sa ise tegid oma esimesed sammud... Aeg lendab ja me muutume hetkest hetkesse. Kõigis neis hetkedes on midagi, mis vääriks meenutamist ka selles hallis eas, kui - oh häda - mällu tekivad juba lüngad ja isegi kõige erksamad hetked hakkavad tasapisi tuhmuma. Parimaks vasturohuks tänasel päeval on oma tähtsündmused lisaks fotografeerimisele ka jäädvustada videolindile. Ja kuna need teile kallid hetked on kordumatud, siis oluline on see, mis kvaliteedis ehk kes ja kuidas neid sündmusi teile jäädvustab.

  Sageli olen kohanud mõttekäiku, et "Aah, hoian operaatori pealt raha kokku, lasen mõnel tuttaval asi üles võtta. Küll pärast montaaþis putitame filmi vaadatavaks!" Paraku aga montaaþi "võlujõud" mitte kuidagi ei hüppa üle selliselt sõbra või sugulase poolt filmitud kaadrite sahmivast tõmblevusest, poolikutest nägudest ja kukaldest või emotsioonitutest üldplaanidest, rääkimata kompositsiooni ja kaadrisisese pildikultuuri puudumisest. Et teie video ei sarnaneks mitmetunnilise filmikroonika laadis monstrumile, kus lohisevat pildirea lõppu ei jõua isegi asjaosalised ära oodata, - selleks soovitan siiski otsida vastava ala professionaal, kes kõige paremini oskab jäädvustada neid hetki, mis teie elus enam mitte kunagi ei kordu.

  Sellise operaatori leidmine tänapäeval aga ei olegi kõige kergem ülesanne. Seetõttu tahan teiega jagada mõningaid soovitusi.

  • Operaatoreid on seinast seina.
  • Igal operaatoril on oma käekiri. Ja paljudel puudub üldse käekiri, kahjuks.
  • Tänapäeva postmodernistlikus maailmas näitajaks ei saa enam lugeda seda, kui palju aastaid operaator on filminud ja mitu filmialast koolitust läbinud. Kõik see ennevanasti kliente meelitav jutt mitmeteis taastasest filmistaaþist, televisioonitöö kogemustest jne kahjuks ei loe enam mitte tuhkagi. Sageli on lausa vastupidi: staaþiga tihti kaob tegijas vaimustus, tekib "käega löömine" ja haltuura tegemine. Oleme seda näinud! Samuti tehnika jätkuvalt tormilise arenguga võttetehnika kvaliteetsuse pealispidisel hindamisel ei saa enam kriteeriumina kasutada ei kaamera suurust ega hinda. Veel mõni aasta tagasi mitmeid kümneid tuhandeid maksnud kaamerad sisaldavad tollast riist- ja tarkvara, millele isegi tänapäeva "seebikarbid" võivad silmad ette teha.
  • Tänu oma sugulastele, sõpradele ja tuttavatele te saate oma videot nägema kümneid kordi. Kui video on kehvasti filmitud, siis ühest hetkest alates hakkab teid saatma tülpimus a'la "oh, seda olen näinud juba tuhat korda". Hea film seevastu aga on nagu hea vein. Nii nagu vein aastatega, nii ka hea film vaatamiste lisandumistega muutub aina paremaks. See aga osutub võimalikuks vaid siis, kui operaator on osanud filmida nii mitmeplaaniliselt, et paljusid asju ja seoseid oma filmis te jõuate hakata avastama alles mitmekordse vaatamise järel.
  • Eriti hinnas on need operaatorid, kes oskavad filmida puhtalt, otsekui monteeritult. Sellisel juhul jääb suur osa montaaþi peale kuluvast rahast teile alles. Ja rohkemgi veel. Sellise operaatori nn must (e vaid filmitud) materjal võib osutuda isegi paremaks kui teise igati valmis monteeritud film.
  • Videopildil värvide tasakaalustatus sõltub kaameral värvusbalansi olemasolust. Et teie näod ei jääks siseruumides rohekas-kollakas-oraanzikad ja välistingimustes sinakas-hallid, siis selleks tasub valida enesele värvide korrektuuri sisaldava kaameraga operaator.
  • Ükski jutt, kiidulaul ega sõnaline kirjeldus ei suuda asendada seda kuningat, milleks on teie oma silm. Selle pärast enne lõpliku valiku tegemist võtke enesele aega läbi vaadata erinevate operaatorite näidisvideod. See annab teile ülevaate teie tähtsündmusele sarnanevate ürituste läbiviimise viisidest ja fikseerib teie maitse eelistused. (Näidisvideod leiate peo- ja pulmaagentuuridest.)
  Kokkuvõtvalt võib öelda, et meist enamus vaatavad (100%), vähesed aga näevad (10%) ja vaid üksikud mõistavad ning suudavad väljendada sõnumit (1%)! Nii on lood ka operaatoritega. Õnne selle 1% leidmisel!.


 2. Kui operaator leitud, siis

  Tutvustage juba alguses operaatorile oma neid lähedasi-sugulasi ja sõpru, keda soovite näha videol kõige enam. Muidu ta filmib inimesi vastavalt oma taibule ja maitsele.

  Pulma puhul kui operaator ise selle peale ei tule, siis paluge ise, et ta filmiks - kasvõi kuskil pargis ja enne kui päike lõplikult loojunud - mõnda minutit vaid teid omaette nõnda keset poeetilist loodust. Tormleva ja lärmaka peomelu sees mõjub selline poeetilise muusikaga helindatud lõiguke väga lõõgastavalt ja vaimu värskendavalt.

  Kui videomehel silma jätkub, tasub teda kutsuda filmima ka suursündmuse ettevalmistusi (pruudile soengu tegemine juuksuris, stuudio pildistamised jne)

  Lugege operaatorile sõnad peale, et ta filmiks teid võimalikult mitmekesistes plaanides. Iseseisvalt nad ei pruugi viitsida selle nimel jooksta.

  Kui tahate oma ürituses atraktiivseid ja dünaamilisi plaane ka autosõitudest, siis selleks operaator peab julgema olema mõnda aega aknast väljas. Selleks leidke talle kas oma auto või kellegi sellise, kellel sõitmine käpas.

  Filmimise ajal soovitav on kaamera objektiivi mitte kiigata. Võib jääda peeglisse vaatamise fenomen, et "kas minuga on ikka kõik korras".


 3. Kolme sorti filme

  On hea kohe alguses operaatoriga läbi arutada seda, mis laadi filmi te temalt sooviksite. Laias laastus on olemas kaks suunda:

  Kronoloogiline dokumentaal, milles sündmused on kajastatud võimalikult objektiivselt. Positiivne on see, et pikkades ja katkematutes kaadrites on säilinud situatsioon oma täielikkuses (kõik jutt, laul ja möla on terviklikult peale jäänud). Miinuseks aga tuleb märkida emotsioonitult staatilisi kaadreid ja oma neutraalsusega ebahuvitavaid võttenurki. Suurimaks puuduseks aga peab märkima rütmi puudumist, mille tõttu filmis olevate pikkade kaadrite jälgimine muutub kurnavaks ja kiiresti väsitavaks.

  Kunstilises filmis läbi tavapärasest veidi erinevate võttenurkade pingestatud kaadrid võimendavad filmitavas seni nähtamatuks jäänud poeetilisust või humoorikustvõi dramaatilisust või lihtsalt seda sügavust, mis muidu jääks hoomamata. Miinusena ei jõua sellise video puhul filmida kogu aeg kõiki nägusid ja igat hetke. Plussina film aga tuleb hoogne ja huvi pakkuv isegi neile võõrastele, kes filmis ennast ei näe.

  Kolmas variant oleks kompromiss kahest eelnevast.


 4. Milleks seda montaaþi veel vaja?!

  Montaaþis:

  • antakse filmile rütm
  • tuuakse esile tähtsamad sündmused
  • taustamuusika lisamisega vürtsitatakse filmi meeleolu
  • subtiitrid, algus- ning lõputiitrid tõstavad informatiivsust
  • fotode ja vaheplaanidega muutub film mitmeplaaniliseks
  • kaadrite sulanduvate üleminekutega läheb film sujuvamaks

 5. Tehnilisi soovitusi

  Keskmise pulma puhul soovitatav video pikkus on 1,5 kuni 2,5 tundi. Monteeritud materjali puhul mitte üle a' 45 minuti. See vastab ühele akadeemilisele tunnile, mil pole karta nii enda kui ka teie sõprade-tuttavate poolset nihelema hakkamist.

  Nii nagu üks hea roog vajab oskuslikku maitsestamist, nõnda ka ükskõik kui hästi/halvasti filmitud video vajab maitsekat helindamist.

  Tavaliselt on mõttekas tellida kolm koopiat:

  • Esimene koopia - omale koju kui see reliikvia, mis jääb aegade lõpuni tunnistama neid imelisi hetki.
  • Teine koopia - igapäevaseks vaatamiseks ja sõpradele koju näidata andmiseks (selle koopia puhul ei pea kartma, et enda või teiste videomakk võib juhuslikult lindi ära kortsutada, laps magnetiga "puhta töö" teha vms)
  • Kolmas koopia - mida nii või teisiti tekib tahtmine ära kinkida kas siis oma vanematele või parimale sõbrale.

   Proovige juba varakult enesele selgeks teha tellitavate eksemplaride arv ja see, kui suure tõenäosusega te hakkate pretendeerima ka montaaþi peale. See kiirendab salvestite kättesaamist ja kindlustab montaaþiks vajalike algmaterjalide säilimist.

  Määrake see, millistel videokandjatel hakkab teie film olema. Tavainimesele mõeldavad variandid on analoogsetest süsteemidest VHS, S-VHS või Hi-8 ning digitaalsetest süsteemidest D-8, DV-mini, CD-ROM või DVD. Eriti mugav on oma video saata CD-ROM-i või DVD-na nendele kaugematele sõpradele või sugulastele, kes elavad kas teises linnas või riigis. Tulevikku silmas pidades (kui praktiliselt kõik video-süsteemid on üle läinud digitaalseks) soovitan paluda operaatorilt enesele ka originaalmaterjal. See võimaldab kunagi enda koduarvutis ise oma filmid kokku või ümber monteerida.

  Peomaja valikul kõige muu hulgas võib arvestada ka sellega, et filmi seisukohalt mida liigendatum ja mitmekihilisem (igasuguste verandade ja keerdtreppidega) on maja, seda atraktiivsem ja mitmekülgsem tuleb videopilt.

  Pildi kvaliteet (nii teravuses kui värvide intensiivsuses) sõltub suurel määral sündmuskoha valgustatusest. Kasuks aga ei tule väga heledad seinad, mille taustal inimesed jäävad siluetselt tumedad.


 6. Operaatorite tüpoloogia

  "Onupoeg" - sööb ja joob pulmas nagu iga teine külaline, ainult selle vahega, et aegajalt on tal miski õla peal ...

  "Snäkk" - pildirida on katkendlik ja hüplikult sklerootiline, kus ükski stseen ei eelneva ega järgnevaga haaku. Selline kaootiline pildirida ei nõua suurt süvendatust. Filmi saab vaadata coca ja krõpsudega ning midagi ei juhtu ka siis kui enamus filmist jääb vaatamata ...

  "Akrobaat" - jookseb, hüppab, turnib ja roomab - kõik vaid selle nimel, et jäädvustada teie tähtsündmust võimalikult paljudest vaatevinklitest.

  "Elevant" - oma suure keha ja suure kaameraga hirmutab ta iga külalise, rääkimata lastest. Kuskile ta suurt ei jõua, aga filmipilt võib see-eest tulla sedavõrd stabiilne ja seisev, et raami kasvõi ära ja riputa seinale.

  "Tagaplaan" - filmi vaatamisel saate väga kompetentseks oma tuttavate kukaldest ja selgadest, sest kaameramees ei malda inimeste silme ette jääda.

  "Kimalane" - hüperaktivist, pioneer, tüütu kärbes - tema pilt on alailma udune sellest sudust, mida ta oma katkematute sebimistega maast üles tõstab. Eelmise vastand.

  "Võõrkeha" - kui olete läbi elamas oma kõige hardamaid eluhetki (sõrmuste panemine, suudlus, avavalss, tordi lahtilõikamine, pruutpärja viskamine) - just siis ta hüüab oma süüdimatul häälel "Stopp! Võtame uuesti! Duubel kaks! Läks! Võite suudelda!"

  "Nähtamatu" - keegi ei jaga, kus ja keda ta filmib. Selliselt kellelegi ei jää lootust kontrollida tema liikumisi-filmimisi ja selle tõttu õnnestub tal saada inimestest kõige loomulikumaid kaadreid.

 

Elagu elegantsus ja ilu!


Ivo Eggi
Operaator Krõps